Kuopion Vesi

Kuopion Vesi, Kuopion kaupungin liikelaitos, huolehtii toiminta-alueensa vesihuollosta vesihuoltolain mukaisesti. Asiakaslähtöisyys, vastuullisuus, tahto toimia edelläkävijänä ja tasapuolisuus ovat arvoja, joihin kaikki toimintamme perustuu.

Vesi – yli 100 000 kuopiolaisen arki – on työmme ydin. Meidän työstämme syntyy jokaisen etu ja oikeus: puhdas vesi ja ympäristö.

Kuopion Vesi Liikelaitoksen johtokunta 2017-2021

Varsinaiset jäsenet
Henkilökohtaiset varajäsenet

Eero Eloranta,
puheenjohtaja
VIHR
Customer Success Manager /
Mobie Oy
eloranta.eero@gmail.com
044 972 6936

Pekka Matilainen
VIHR
FM


Hanna Niemi,
varapuheenjohtaja
VAS
YTK, Projektikoordinaattori
hanna.niemi5@gmail.com

Sirpa Karjalainen
VAS


Jussi Hakala
KOK
Service Manager / Attido Oy
jussi@tipotie.fi

Ilkka Hiltunen
KOK
Yrittäjä / eläkeläinen
Iso-Kaari 39 A, Kuopio
hiltunenilkka.45@gmail.com
050 353 3367


Anja Lappi
KOK
Kulttuurialan yrittäjä, luova johtaja
Anya Productions
anja@anyapro.fi
040 538 3823

Pia Laakoli
KOK


Ari Orsjoki
KESK
Tulosaluejohtaja / Savon koulutuskuntayhtymä
Satamakatu 18 B, Kuopio
ari.orsjoki@sakky.fi tai
ari.orsjoki@gmail.com
044 785 3005

Risto Sinervuo
KESK
Aluepäällikkö / JV SECURITY limited partnership
asikaspalvelu@jvsecurity.fi tai
risto.sinervuo@gmail.com
040 213 3962


Varpu Puskala
KESK

Päivi Wilska
KESK


Pasi Rissanen
SD
Ylipalomies / Pohjois-Savon pelastuslaitos
Lohkaretie 13, Kuopio
riss.pas@gmail.com
044 051 9291

Vesa Koponen
SD


Kaupunginhallituksen edustaja:
Hannu Kananen
KES

Tapio Tolppanen
KES


Esittelijä, pöytäkirjanpitäjä
Kirsi Laamanen,
toimitusjohtaja
kirsi.laamanen[at]kuopionvesi.fi
Puh. 0447185351